O alta practică de Silvicultură în pădurile Sturza, iulie 2020

Colaborarea excelentă dintre facultatea noastră și fiz. Andrei Sturza, proprietar a cca 150 ha de pădure la Bucov-Argeș, a fost continuată recent (10-12 iulie), prin participarea studentelor Gabriela-Elena Stan și Ancuța Pîntea, alături de prof. dr. ing. Valeriu-Norocel Nicolescu, la diverse lucrări de îngrijire și conducere, incluse în borderoul anului 2020.

Acestea s-au desfășurat în cadrul practicii de Silvicultură a programului de studii Silvicultură și au constat din (i) alegerea și însemnarea „potențialilor” arbori de viitor într-un arboret tânăr de foioase amestecate, parcurs cu lucrări de curățiri, precum și din (ii) punerea în valoare (rărituri) într-un gorunet amestecat matur în curs de transformare spre codru neregulat, o noutate pentru silvicultura din România.

1

Alegerea și însemnarea „potențialilor” arbori de viitor într-arboret parcurs cu lucrări de curățiri

2

Fiz. Andrei Sturza, alături de studenții Gabriela Stan (stânga) și Ancuța Pîntea