UNITBV devine membru asociat al Institutului Forestier European
Universitatea Transilvania din Brașov (UNITBV) prin Facultatea de Silvicultură și exploatări forestiere este membru asociat al Institutului Forestier European (EFI) începând cu toamna acestui an.
 Instituția noastră va fi reprezentată în cadrul EFI de colegul nostru, dl. conf. dr. ing. Petru Tudor Stăncioiu.
Universitatea noastră și EFI colaborează în proiecte finanțate de Comisia Europeană prin programele Horizon 2020 (HoliSoils) și Horizon Europe (ForestPaths, eco2adapt).
EFI este o organizație internațională care are drept scop dezvoltarea cercetării forestiere internaționale și furnizarea de date privind pădurile din Europa.
Mai multe amănunte puteți găsi aici:
European Forest Institute https://efi.int/
efi
DESCHIDEREA ANULUI UNIVERSITAR 2022-2023 CINEGETICĂ I.D.

Deschiderea noului an universitar 2022/2023 la Facultatea de Silvicultură și exploatări forestiere pentru anul I - ID, va avea loc vineri 21 octombrie 2022, începând cu ora 11,30 - sala S I 2, Corpul S, Str. Șirul Beethoven Nr.1.
Studenții care nu au adus documentele la dosar, sunt rugați să le aducă la secretariatul facultății (diploma de bacalaureat-original, două fotografii, certificatul de naștere-original, adeverința medicală-original, contractul de studii universitare), vineri 21.10.2022 (până la ora 15,30) sau sâmbătă 22.10.2022 (09,00 - 13,00).

Notă:
Cursurile - pentru toți anii de studii - se vor desfășura, conform orarului, ce urmează să fie postat pe site-ul facultății, la Studenți Consultă orarul.