Lucrări de punere în valoare în pădurile Sturza de la Bucov-Argeș

În continuarea firească a colaborării dintre facultatea noastră și fiz. Andrei Sturza, începută în urmă cu câțiva ani, studenții Beatrice-Maria Ușurelu, Kincsö Katalin Timar și Florin Benedek-Bloju, împreună cu prof.dr.M.Sc.ing. Valeriu-Norocel Nicolescu, au participat, în perioada 19-21 aprilie 2019, la lucrări de punere în valoare-rărituri în u.a. 54, parte a proprietății Sturza de la Bucov-Argeș.

Lucrările, întinse pe cca 10 hectare, au constat din alegerea și însemnarea arborilor de viitor din diverse specii (gorun, stejar pedunculat, cer, frasin, fag, carpen, jugastru, sorb) și cu diametre de bază foarte variabile (de la 8 cm la peste 30 cm), mod specific de intervenție în arborete în curs de transformare spre codru neregulat, cuplată cu alegerea și însemnarea arborilor de extras.

sturza1

Arbore de viitor (cu punct) de sorb (Sorbus torminalis)

sturza2

Arbori de extras (cu diagonală) și „alpinism” juvenil