ERASMUS+ European Utility Arborist EU Arb (01/09/18 31/08/21)

Universitatea Transilvania dina Brașov prin Facultatea de Silvicultură și Exploatări Forestiere este parteneră alături de universități, școli tehnice de profil și companii din domeniu din 6 țări (România, Cehia, Marea Britanie, Italia, Spania, Letonia) în cadrul proiectului ERASMUS+ European Utility Arborist – EU – Arb. Universitatea Transilvania din Brașov este reprezentată de conf.dr.ing. Rudolf Derczeni (membru în grupul de management al proiectului) și prof.dr.ing. Răzvan Câmpu (membru în grupul tehnic al proiectului). Proiectul își propune să dezvolte standarde de calificare pentru muncitorii care lucrează la întreținerea culoarelor liniilor de înaltă tensiune, de tramvai, troleibuz etc. prin îndepărtarea vegetației lemnoase. Proiectul UE-ARB a fost conceput pentru a răspunde nevoilor de calificare a lucrătorilor implicați în activități specifice arboriculturii utilitare cu risc ridicat de accidentare. Statisticile europene și britanice recente indică o creștere a mortalității la locul de muncă asociată cu munca periculoasă întreprinsă de lucrători. Cercetările anterioare ale partenerilor din proiect au arătat, de asemenea, preocupările legate de sănătatea și securitatea la locul de muncă în acest domeniu și au dezvoltat un cadru nou, comun pentru standardele europene de competențe. Aceste standarde pot fi adaptate și dezvoltate în continuare pentru a fi utilizate în  arboricultura utilitară. În același timp, acest proiect își propune să identifice și să elaboreze cele mai bune practici, să asigure o instruire de înaltă calitate formatorilor de competențe în domeniul arboriculturii utilitare din Europa și nu numai, prin schimb de cunoștințe și experiență în calificarea și formarea lucrătorilor.

Mai multe informații:

Galerie Media:

02.10 - 04.10.2018 Brno, Czech Republic                    14.01 - 18.01.2019 - Ballybofey, Ireland

24.06 - 28.06.2019 - Ogre, Latvia                      07.10 - 11.10.2019 - Crawley, United Kingdom