FORWARDER 2020 - Participare alături de Facultatea de Silvicultură şi Exploatări Forestiere la târgul Forest România

În perioada 5-7 septembrie 2019, Facultatea de Silvicultură şi exploatări forestiere din cadrul Universității Transilvania din Braşov, a participat la târgul Forest România, organizat la Zizin, județul Braşov, în cadrul căruia, alături de tehnologia, echipamentele şi rezultatele obținute în activitatea de cercetare, facultatea a prezentat şi prototipul de tractor forwarder dezvoltat pentru condițiile forestiere românești, în cadrul proiectului inovativ FORWARDER 2020 (www.forwarder2020.eu).Astfel, după o serie de teste implementate în condițiile operaționale specifice pădurilor montane românești, teste care au indicat faptul că prototipul poate opera la viteze semnificativ mai mari comparativ cu cele obișnuite pentru tractoarele forwarder, precum şi faptul că se pot obține economii substanțiale de carburanți, prototipul a fost prezentat la târgul Forest România, fiind localizat lângă standul Facultății de Silvicultură şi exploatări forestiere (Foto 1). Pe durata târgului, prototipul a stârnit un real interes în comunitatea companiilor de exploatare a lemnului, şi nu numai, a căror reprezentanți au avut ocazia de a vizualiza principalele inovații integrate, precum sistemul de transmisie şi cabina modificată.

fw1

Foto 1: Facultatea de Silvicultură şi exploatării forestiere şi prototipul de tractor forwarder la târgul Forest România

Cu aceeaşi ocazie, prototipul de tractor forwarder dezvoltat de consorțiul FORWARDER 2020, din care face parte şi Facultatea de Silvicultură şi exploatări forestiere din Braşov, a fost înscris şi în competiția Produsul Anului, competiție organizată în cadrul târgului Forest România, care a vizat premierea a trei produse inovative caracterizate de cel mai mare potențial de a schimba sectorul forestier la nivel național şi internațional. Ne face o deosebită plăcere să precizăm faptul că prototipul prezentat de noi – HSM 208F 14t HVT-R2 – echipat cu un sistem de transmisie inovativ a câștigat premiul Produsul Anului (Foto 2), alături de colegii de la IRUM şi de colegii de la SHI, într-o competiție strânsă în care s-au înscris mulţi competitori.

fw2

Foto 2: Premiul Produsul Anului, câștigat de FORWARDER 2020 HSM 208F 14t HVT-R2

Atât prin premierea prototipului pe baza performanței şi a caracterului inovativ, precum şi pe baza rezultatelor testelor realizate în România, s-au demonstrat şi validat ipotezele inițiale ale proiectului FORWARDER 2020 legate de posibilitatea de a crește eficiența operațiilor de colectare a lemnului din punct de vedere al vitezei de operare şi a productivității muncii cât şi din punct de vedere al reducerii costurilor de operare şi a impactului asupra mediului.

Cu această ocazie, îi felicităm pe membrii consorțiului FORWARDER 2020 pentru succesul produsului dezvoltat, pe organizatorii târgului, pentru succesul general al evenimentului, mulţumindu-le, în același timp, pentru posibilitatea de a prezenta prototipul unui public larg. Îi felicităm, de asemenea, pe participanții la târg, prezenți într-un număr mare, pentru voința şi implicarea în perpetuarea unui eveniment care devine, deja, o tradiție. Felicitări tuturor!

Prof.dr.ing. Stelian Alexandru Borz

Responsabilul Forwarder 2020 din partea Universității Transilvania din Braşov