Vizita profesorilor de la Facultatea de Silvicultură din Nanjing (China)

În data de 4 noiembrie 2019 o delegație formată din profesori ai Facultății de Silvicultură din Nanjing (China) a vizitat Facultatea de Silvicultură și exploatări forestiere din Brașov. Vizita a debutat cu o prezentare a facultății noastre și cu o discuție privind schimburile de cadre didactice și studenți între cele două facultăți. S-a pus accent în special pe programele de masterat, Facultatea de Silvicultură din Nanjing având o ofertă educațională bogată: Silviculture, Forest Management, Chemical Processing Engineering of Forest Products, Forest Machinery and Equipment Engineering, Rock and Soil Engineering, Forest Engineering.

Delegația de profesori din Nanjing a vizitat laboratoarele facultății noastre, aceștia fiind încântați de colecțiile de insecte, păsări și mamifere. Discuții aprofundate au avut loc în cadrul Laboratorului de Produse Forestiere, având în vedere că din delegația chineză a făcut parte directorul Centrului de Cercetare-Dezvoltare a Mobilei și a Produselor Forestiere (Profesorul Wu Zhihui). Vizita a continuat cu deplasarea la Zărnești unde delegația de profesori chinezi a asistat la o prezentare a Parcului Natural Piatra Craiului. Au avut loc, de asemenea, discuții privind managementul forestier cu reprezentanții RPLP Piatra Craiului Zărnești RA.

vizita din china