O nouă colaborare cu colegii din practica silvică

martie 2021

Tradiția colaborării natural și necesare cu colegii din practica silvică în probleme de interes comun a continuat recent (martie 2021) prin lucrările realizate pe raza județului Vâlcea. Echipa coordonată de profesorul nostru de silvicultură, dr. ing. Valeriu-Norocel Nicolescu, a efectuat:

1. lucrări de inventarieri într-un arboret unic în zonă prin compoziție (făget natural, cu o pondere importantă de duglas verde Pseudotsuga menziesii și molid de Sitka Picea sitchensis, specii exotice nord-americane instalate în anul 1962), din Ocolul silvic (de regim) Săliște.

WhatsApp Image 2021 03 23 at 11.06.40

Zonă dominată de duglas verde în arboretul din OS Săliște

2. lucrări demonstrative privind aplicarea primei rărituri într-o plantație (în rânduri pure) de stejar pedunculat (60%) și frasin comun (40%) din Ocolul silvic Băbeni, RNP-Romsilva.

WhatsApp Image 2021 03 23 at 11.06.02

Aspectul plantației de 6ST 4FR după lucrare